A satellite is to be placed in equatorial geostationary orbit around earth for communication. The height (in meter) of such a satellite is 3.57×10pm. Find p[ME=6×1024 kg,RE=6400 km,T=24 h,G=6.67×10−11 N m2 kg−2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T2=4π2(RE+h)3GME⇒h=(GMET24π2)1/3−RE⇒h=(6.67×10−11×6×1024×(86400)24×(3.14)2)1/3−6.4×106=3.57×107 m