A satellite of mass m is moving in circular orbit around the earth with kinetic energy K and its angular momentum is L. What will be the angular momentum of a satellite of mass 4m which is moving in a circular orbit around the earth with kinetic energy 4K.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2L
b
4L
c
8L
d
L2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Orbital speed v=GMr⇒GMV2=GMm212mv2=GMm2KAlso,12mv2=K⇒V=2Km∴L=mVr=m.2Km.GMm2K=.GM2K⇒Lα(m)3/2(k)1/2⇒L'L=4mm3/2k4k1/2=4