A scooter going due east at 10 ms-1 turns right through an angle of 900. If the speed of the scooter remains unchanged in taking turn, the change in the velocity of the scooter is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20.0 ms-1 south-east direction
b
zero
c
10.0 ms-1 in south direction
d
14.14 ms-1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the magnitude of vector remains same, only direction change by θ thenΔv→ = v2→ −v1,→Δv→ = v2→ +(−v1→)Magnitude of change in vector |Δv→| = 2vsinθ2|Δv→| = 2×10×sin(9002) = 102 = 14.14 m/sDirection is south-west as shown in figure.