A scooter starts from rest have an acceleration of 1 ms-2 while a car 150 m behind it starts from rest with an acceleration of 2 ms-2. After how much time, the car catches up with the scooter? [BHU 2012]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
700 s
b
300 s
c
150 s
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let after time t, car catches the scooter and the distance travelled by scooter in time t, x=12×(1)×t2=t22 …(i)The distance travelled by car in time t x+150=12×2×t2=t2 …(ii)Solving Eqs. (i) and (ii), we get t = 300 s