A screen is placed 50cm from a single slit, which is illuminated with 6000 Ao light. If distance between the first and third minima in the diffraction pattern is 3mm, the width of the slit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1mm
b
0.2mm
c
0.3mm
d
0.4mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Position of nth minima yn=nλDd⇒y3−y1=λDd(3−1)=2λDd⇒3×10−3=2×6000×10−10×0.5d⇒d=0.2×10−3m=0.2mm