A screen is placed 2 m away of a single narrow slit. Calculate the slit width if the first minima lies 5 mm of either side of central maxima if the incident plane wave has a wavelength of 5000 A0
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10-4m
b
10-5m
c
5×10-5m
d
10-3 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for the first minima sinθ=λa=xD so a=λ Dxhere D=2m and x = 5 mm λ=5×10-7mthen a=a=5×10-7×25×10-3= 2×10-4m