Sea water at frequency V=4×108Hzhas permittivity ∈≈80∈0 , permeability μ≈μ0 and resistivity ρ=0.25Ω−m. Imagine a parallel plate capacitor immersed in sea water and driven by an alternating Voltage of 400V then the maximum conduction current density is _______Volt/ohm m2( distance between the plates , d=1 m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1600.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applied electric field E=V0dThe conduction current density is JC=Eρ=V0ρd(maximum)JC=40025×10−2×1=16×102VΩm2
Sea water at frequency V=4×108Hzhas permittivity ∈≈80∈0 , permeability μ≈μ0 and resistivity ρ=0.25Ω−m. Imagine a parallel plate capacitor immersed in sea water and driven by an alternating Voltage of 400V then the maximum conduction current density is _______Volt/ohm m2( distance between the plates , d=1 m)