The self inductance of a choke coil is 10 mH. When it is connected with a 10V dc source, then the loss of power is 20 watt. When it is connected with 10 volt ac source loss of power is 10 watt. The frequency of ac source will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 Hz
b
60 Hz
c
80 Hz
d
100 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
With dc : P=V2R⇒R=(10)220=5 Ω ; With ac : P=Vrms2RZ2⇒Z2=(10)2×510=50 Ω2 Also Z2=R2+4π2ν2L2⇒50=(5)2+4(3.14)2ν2(10×10−3)2⇒ν=80 Hz.