The self inductance of the motor of an electric fan is 10 H. In order to impart maximum power at 50 Hz, it should be connected to a capacitor. Then what is the value of capacitance?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−6F
b
3×10−6F
c
10−4F
d
10−6F
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given in the question :Inductance = 10 HFrequency of fan = 50 HzWe know Resonance is the condition in which maximum power is achieved in an LR circuit.Thus, for maximum power in LR circuit : XL = XCωL=1ωC⇒C=1ω2L=14π2f2L(sinceω=2πf)C=14×10×(50)2×10=10−6F