A semi conductor has an electron concentration of 0.60×1011m−3 and a hole concentration of 6×1019m−3 . Calculate its conductivity. Given electron mobility is 0.125m2v−1s−1 , hole mobility is 0.032m2v−1s−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.3052sm−1
b
0.3072sm−1
c
0.3062sm−1
d
0.3082sm−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conductivity of semiconductor is the sum of the conductivities due to electrons and holes.σ=σe+σhσ=neeμe+nheμhGiven : ne=0.60×1011m−3nh=6×1019m−3μe=0.125m2v−1s−1μh=0.032m2v−1s−1σ=neeμe+nheμhne<<<