In semiconductor, the concentration of electrons and holes are 8×1018/m3 and 5×1018/m3, respectively. If the mobilities of electrons and hole are 2.3m2/ volt-sec and 0.01m2/volt-sec, respectively, then semiconductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
N-type and its resistivity is 0.34 ohm-metre
b
P-type and its resistivity is 0.034 ohm-metre
c
N-type and its resistivity is 0.034 ohm-metre
d
P- type and its resistivity is 3.40 ohm-metre
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ne=8×1018/m3,nh=5×1018/m3μe=2.3m2volt−sec,μh=0.01m2volt−sec∵ne>nh, so __ semiconductor is N− type. Also __ conductivity σ=1 Resistivity (ρ)=eneμe+nhμh⇒1ρ=1.6×10−198×1018×2.3+5×1018×0.01⇒ρ=0.34Ω−m