A semiconductor P-N junction is to be forward biased with a battery of e.m.f. 1.5 volt. If a potential difference of 0.5 V appears on the junction which does not depend on current. Then to use the junction at 5 mA current, the resistance required to be connected in its series will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 kilo ohms
b
300 ohms
c
300 kilo ohms
d
200 ohms
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
net potential difference across the resistor is 1.5 - 0.5 = 1 Vaccording to Ohm's law 1=5×10-3RR=1035=200 Ω