Separation between two parallel plates facing each other is 2 cm and surface area l2= 10 cm2. If 106 electrons of velocity 108 m/s projected into the gap between plates of potential difference ∆v=400 V, the deflection of an electron is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17.6 mm
b
1.76 mm
c
0.176 mm
d
Zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Deflection ∆y=12at2=12eEm1v02=12e∆vmd1v02=1.76 x 10-2 m=17.6 mm