The separation L between the objective ( f0 = 0.5cm ) and the eye piece ( fe = 5cm ) of a compound microscope is 7.0 cm. Where should a small object be placed so that the eye is least strained ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 cm
b
32 cm
c
23 cm
d
13 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
L=v0+fe; here v0=fe final image is at infintiy 1v0-1u0=1f0