In a series circuit C=4μF, L=2mH and R=20 Ω, when the current in the circuit is maximum, at that time the ratio of the energies stored in the capacitor and the inductor will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 1
b
4 : 5
c
2 : 1
d
1 : 5
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current will be maximum in the condition of resonance so imax=ER=E20AEnergy stored in the coil WL=12Limax2=12LE202=12×2×10−3E2400=14×10−5E2 joule Energy stored in the capacitor WC=12CE2=12×4×10−6E2=2×10−6E2 joule Ec/E:L=4:5