A series LCR circuit is designed to resonate at an angular frequency ω0=105 rad/s. The circuit draws 16 W power from 120 V source at resonance. The value of resistance ‘R’ in the circuit is …… Ω .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 900.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At resonance, power is consumed only by resistor. P=V2R ⇒R=120216=900Ω