In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R = 1 Kilo ohms with C=2μF. The resonant frequency ω is 200 rad/s. At resonance the voltage across L is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5×10-2 V
b
40 V
c
250 V
d
4×10-3 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As it is in resonance i=vR=1001×103= 10-1A potentials VL=VC at resonance Vc= icω= 10-12×10-6×200=250