Several capacitors are connected as shown in figure. If the charge on the 5 μF capacitor is 120 μC, the potential between points A and D is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 V
b
32 V
c
64 V
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential difference across 5F capacitor is 120/5= 24 V. Hence, potential difference across all three capacitors connected in parallel is V1=24 V. V1=V(C2C1+C2)or V=V1(C1+C2C2)=24[12+44]=96 V∴Vab=V=96 VVAD=V(630+6)=96[630+6]=16 V