Shape of string transmitting wave along x-axis at some instant is shown. Velocity of point P is v=4π cm/s and θ=tan−10.004π
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Amplitude of wave is 2 mm
b
Velocity of wave is 10 m/s
c
Max acceleration of particle is 80π2 cm/sec2
d
Wave is traveling in – ve x- direction
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wave length of the wave, λ=1m maximum particle velocity, Vmax=Aω=4π ∴wave velocity, v=∂y/∂t∂y/∂x=4π×10−2tanθ=4π×10−24π×10−3=10m/s ∵wave velocity=particle velocityslope of the wave also frequency, f or ϑ=Vλ=V1=10HzVmax=Aω4π×10−2=A2π(10)Amplitude of the waveA=2×10−3m and maximum accelertion of the particle amax=Aω2=80π2cm/sec2