A shell is fired from a gun from the bottom of a hill along its slope. The slope of the hill is α = 30°, the angle of the barrel to the horizontal β= 60°. The initial velocity v of the shell is 21 m/s. Then, the distance of point from the gun at which shell falls is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
20 m
c
30 m
d
40 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, u = 21 m/s, α=30°,θ=β−α=60°−30°=30°Maximum range R=2u2gsin θ cos θ+αcos2α=2×212×sin 30°cos 60°9.8×cos230°=30 m