A shell is fired with a horizontal velocity in the positive x-direction from the top of an 80m high cliff. The shell strikes the ground 1330 m from the base of the cliff. What is the initial speed of the shell? (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
332.5 m/s
b
170 m/s
c
82 m/s
d
9.8 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The initial velocity in the y-direction is zero.y−y0=uyt+12ayt2⇒−80−0=0t−1210t2⇒t=805=4sThe horizontal displacement is 1330 m. If the initial speed is vo, then v0t=1330⇒v0=13304=332.5 m/s