Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A shell of mass 200 g is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 ms-1, then the recoil speed of the gun is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16 cm s-1

b

8 cm s-1

c

8 ms-1

d

16 ms-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,Mass of the shell, m = 200g = 200 ×10-3 kgMass of the gun, M = 100 kgMuzzle speed of the shell, V = 80 ms-1Recoil speed of the gun, v = ?According to the principle of conservation of linear momentum,mV + Mv = 0v = mVM = -(200 × 10-3kg)(80 ms-1)100 kg= -16 × 10-2 ms-1 = -16 cm s-1-ve sign shows that the recoil speed of the gun will be in a direction opposite to that of the shell.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A shell of mass 200 g is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 ms-1, then the recoil speed of the gun is