A shell of mass 0.01 kg fired by a gun of mass 10 kg. If the muzzle speed of the shell is 50 ms–1, what is the recoil speed of the gun?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.01 m/s
b
0.02 m/s
c
0.03 m/s
d
0.05 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If v be the recoil speed of the gun and u be the muzzle speed of the shell, then as momentum of the system is conserved, we can write Mv + m(v - u) = 0 ⇒ V = mu/(M + m). V = 0.01 x 50 / (10 + 0.01) = 0.05m/s