A shell of mass 20kg at rest explodes into two fragments whose masses are in the ratio 2: 3. The smaller fragment moves with a velocity of 6 m/s. The kinetic energy (in joule) of the larger fragment is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 96.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m1+m2=20kg and m1m2=23⇒m1=8kg ; m2=12kgConservation of momentum, M v=m1v1+m2v2⇒0=8(6)+12(v2)⇒v2=−4 m/s So the kinetic energy of the larger fragment is ⇒K.E=12m2v22=12(12)(−4)2=6(16)=96J