A ship A is moving Westwards with a speed of 10 km h−1 and a ship B 100 km South of A is moving northwards with a speed of 10 km h−1 . The time after which the distance between them becomes shortest is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 h
b
5 h
c
52h
d
102h
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VAB=102 kmph Displacement of A relative to B when they are closest is 1002kmtime t=100/2102=5 h .