A ship A is moving westwards with a speed of 10 km h-1 and a ship B 100 km south of A, is moving northwards with a speed of 10kmh-1 . The time after which the distance between them becomes shortest, is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5h
b
52
c
102
d
10
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v→BA=102+102=102kmphdistance OB = 100 cos45°=52kmTime taken to reach the shortest distance between A and B=502v→BA=502102tsn = 5 hrs.
A ship A is moving westwards with a speed of 10 km h-1 and a ship B 100 km south of A, is moving northwards with a speed of 10kmh-1 . The time after which the distance between them becomes shortest, is :