A ship A is moving Westwards with a speed of 10 kmh-1and a ship B 100 km South of A, is moving Northwards with a speed of 10 km h-1. The time after which the distance between them becomes shortest, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
52 h
b
102 h
c
0 h
d
5 h
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given situation is shown in the figure. Velocity of ship AvA=10 km h-1towards west Velocity of ship BvB=10 km h-1towards north OS = 100 kmOP = shortest distanceRelative velocity between A and B isvAB=vA2+vB2=102 km h-1cos45°=OPOS;12=OP100OP=1002=10022=502 kmThe time after which distance between them equals to OP is given byt=OPvAB=502102⇒t=5 h