A short bar magnet of magnetic moment 0.2 JT−1 is placed in a uniform magnetic field of 0.16 T. The magnet is in stable equilibrium when the potential energy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.032 J
b
-0.032 J
c
zero
d
-0.082 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here magnetic moment M=0.2 JT−1Magnetic field B=0.16 TWhen a bar magnet is placed in a uniform magnetic field, its potential energy U=-M→.B→ U=-MB cosθFor stable equilibrium θ=0U=−MB U=−0.2 JT−1 .(0.16)TU=−0.032 J .