A short electric dipole has a dipole moment 15×10−8 C−m. A point charge of 10 μC is placed at a distance of 10 cm on the dipole axis from the centre of the dipole. Then potential energy stored on the charge-dipole system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential at the point due to the dipole, V=14π∈0pr2=9×109×15×10-8(0.1)2 volt =135×103 volt∴ Electro static potential energy stored in the system =VQ=135×103×10×10−6 J=1.35 J