A short magnet of moment 6.75 Am2 produces a neutral point on its axis. If horizontal component of earth's magnetic field is 5 x 10-5 Wb/m2, then the distance of the neutral point should be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm
b
20 cm
c
30 cm
d
40cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At neutral point, Magnetic field due to magnet=Magnetic field due to earthμ04π2Md3=5 x 10-5⇒10-7 x 2 x 6.75d3=5 x 10-5⇒d=0.3m=30cm