As shown in the figure , a block of mass 3 kg is kept on a horizontal rough surface of coefficient of friction 133 . The critical force to be applied on the vertical surface as shown at an angle 60° with horizontal such that it does not move, will be 3x . The value of x will be ________.g=10m/s2; sin60°=32; cos60°=12
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.33.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In vertical direction, N−mg−Fsin60∘=0⇒N=mg+32FandFcos60°=fNo slip condition , f≤μN⇒F2≤μmg+32F⇒F2≤133103+32F⇒33F≤203+3F⇒23F≤203⇒F≤10N⇒3x≤10⇒x=103=3.33