As shown in the figure a metal rod makes contact and completes the circuit. The circuit is perpendicular to the magnetic field with B=0.5 tesla. If the resistance is 3 Ω , work done by magnetic force to move the rod as indicated with a constant speed of 2 m/sec for 3 sec is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 J
b
3.5 J
c
1 J
d
4.735 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Induced current in the circuit i=BvlRMagnetic force acting on the wire Fm=Bil=BBvlR l⇒Fm=B2vl2R=External force needed to move the rod with constant velocity Displacement =S=vt=2×3=6Work done =F→.S→ =1.67×10−1×6≈1J