As shown in figure, smaller block m and larger block M move together under the influence of a horizontal force P. The larger block M moves on a frictionless horizontal surface. If coefficient of static friction between the blocks M and m is 0.5. Find minimum value of P. For which the smaller block will not move relative to the larger block.Given m=1 kg, m=5 kg and g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120 N
b
80 N
c
240 N
d
60 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For Pmin, accelaration a=Pmin(5+1)=Pmin6m/s2Now fmax=μN=mg⇒ N = 1×100.5 = 20N N = ma = 20 ⇒ 20 = 1×Pmin6 ⇒ Pmin = 120N