In the shown figure wedge of mass M has a semicircular groove of radius R. A particle of mass m is released from A. It slides on the smooth circular track and starts climing on the right face. If M = 2m, find the velocity of the wedge at θ = 600.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
gR19
b
gR10
c
gR38
d
2gR27
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conserving momentum in the horizontal directionmucos600−v−Mv = 0 ⇒ v = mu2M+m = u6 Conserving energy,12mu2+12mv2 = mgRcos600 ⇒ 12m6v2+12.2m.v2 = mgR2 ⇒ v = gR38