In a silicon transistor, the base current is changed by 20 μA. This results in a change of 0.02 V in base to emitter voltage and a change of 2 mA in the collector current. The transistor is used as an amplifier with the load resistance of 5 kΩ. The change in output voltage across load is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 V
b
10 V
c
100 v
d
5 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Input resistance Rin=0.0220×10−6=2×10420Ω=103ΩChange in output across load = 5000 x 0.002 V = 10 V