A silver ball of radius 4.8 cm is suspended by a thread in the vacuum chamber. UV light of wavelength 200 nm is incident on the ball for some times during which a total energy of 1 x 10-7 J falls on the surface. Assuming on an average one out of 103 photons incident is able to eject electron, The potential on sphere will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1V
b
2V
c
3V
d
Zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=Eλhc=1×10−7×200×10−96.6×10−34×3×108=1×1011 Number of electrons ejected 1011103=108v=kqr=9×109×108×1.6×10-194.8×10-2=3V