Silver has a work function of 4.7 eV. When ultraviolet light of wavelength 100 nm is incident upon it, a potential of 7.7 V is required to stop the photoelectrons from reaching the collector plate. How much potential will be required to stop the photoelectrons when light of wavelength 200 nm is incident upon silver?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 V
b
3.85 V
c
2.35 V
d
15.4 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λ1=12375E1(eV)Å=1000Å∴ E1=12.375eV Similarly, 12375λ2(Å)eV=123752000=6.1875eV Now, E1−W0=eVs and E2−W0=eVS Hence, 12.375−W0=7.7eV and 6.1875−W0=eVs′ Solving, we get Vs′=1.5V
Silver has a work function of 4.7 eV. When ultraviolet light of wavelength 100 nm is incident upon it, a potential of 7.7 V is required to stop the photoelectrons from reaching the collector plate. How much potential will be required to stop the photoelectrons when light of wavelength 200 nm is incident upon silver?