27 similar drops of mercury are maintained at 10V each. All these spherical drops combine into a single big drop. The potential energy of the bigger drop is ________times that of a smaller drop.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 243.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using conservation of volume,Initial Vol = Final Vol⇒2743πr3=43πR3⇒R=3rPotential of small drop, Vs=kqr=10 V (given)Self- potential energy of a small drop=US=35kq2rSelf- potential energy of big drop=UB=35kQ2RThus, UBUS=Qq2×rR=27qq2×r3r=243⇒UB=243US
27 similar drops of mercury are maintained at 10V each. All these spherical drops combine into a single big drop. The potential energy of the bigger drop is ________times that of a smaller drop.