A simple electric motor has an armature resistance of 1Ω and runs from a dc source of 12 volt. When running unloaded it draws a current of 2A. When a certain load is connected, its speed becomes one-half of its unloaded value. What is the new value of current drawn (in ampere)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let initial e.m.f. induced =e∴ Initial current i=E−eR ⇒ 2=12−e1⇒e=12−2=10 V As e ∝ω when speed is halved, the value of induced e.m.f. becomes ⇒e2=102=5 V∴ New value of current =i'=E−eR=12−51=7 A