A simple pendulum of length l and mass m is initially at its lowest position . It is given the minimum horizontal speed necessary to move in a circular path about the point of suspension. The tension in the string at the lowest position of the bob is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3mg
b
4mg
c
5mg
d
6mg
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T-mg cosθ=mu2R, here T is tension in string, m is mass attached, g is acceleration due to gravity, θ is angle made by the string with vertical u is velocity of mass, R is radius of the circle at lowest position θ=0,cos 0=1,thenT-mg=m5gR2R ⇒T=6mg