A simple pendulum of length 1 m is allowed to oscillate with amplitude 2o.It collides elastically with a wall inclined at 1o to the vertical. Its time period will be: (use g=π2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2/3 sec
b
4/3 sec
c
2 sec
d
none of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time period for half part:T=2πlg=2π1g=2ππ=2secSo 2o part will be covered in a time t=T2=1secFor the left 1o part:θ=θ0sin(ωt)1∘=2∘sin2πT×t⇒12=sin2πT×t⇒ π6=π×t⇒t=1/6sec Total time ⇒T2+2t⇒ 1+2×16=1+13=43sec
A simple pendulum of length 1 m is allowed to oscillate with amplitude 2o.It collides elastically with a wall inclined at 1o to the vertical. Its time period will be: (use g=π2 )