For the simple pendulum shown, I = 200 mm, when θ=30∘,dθdt=−9rads−1, The magnitude of the total acceleration of the pendulum for this position is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.81ms−2
b
5ms−2
c
16.2ms−2
d
17ms−2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tangential acceleration, for a simple pendulum isaT=gsinθSo, at θ=30∘, we haveaT=gsin30∘=g2=5ms−2Further we know that aC=ℓω2⇒aC=2001000(9)2⇒aC=21081=16.2ms−2Since the total acceleration is a=aC2+aT2⇒a=(16.2)2+(5)2⇒a=17ms−2