A simple pendulum is swinging in a vertical plane. Its highest point above the ground is 40 cm. The maximum velocity of the pendulum is 1.96ms−1 , its lowest position above the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30cm
b
20.4cm
c
40cm
d
50cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=2g(H−h) V22g=H−h⇒1.96×1.960.20.12×9.8=0.4−h 0.196=0.4−h h=0.4−0.196 = 0.204m = 20.4 cm
A simple pendulum is swinging in a vertical plane. Its highest point above the ground is 40 cm. The maximum velocity of the pendulum is 1.96ms−1 , its lowest position above the ground is