Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A single conservative force acts on a 1 kg particle that moves along x-axis. The potential energy of the particle varies with x as U = 20+ (x - 2)2 here U is in joules and x is in meters. When the particle is at x = 5 m, its kinetic energy is 20 J. Then which of the following is/are correct ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Mechanical energy of particle is 49 J.

b

Least and greatest value of x between which particle can move is (2 - 29) m and (2+ 29) m respectively.

c

Maximum kinetic energy of the particle is 29 J.

d

At x = 2, the body is in equilibrium.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

U=20+(x−2)2 (a)  At x=5,U=20+32=29J                KE=20J∴ Mechanical energy =U+KE=49J (c) Umin=20J ∴ KEmax=29J (b) KEmin=0 ∴ Umax=49=20+xmax−22        ⇒xmax−22=29        ⇒xmax=2±29 (d) For equilibrium dUdx=0       ⇒ x=2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A single conservative force acts on a 1 kg particle that moves along x-axis. The potential energy of the particle varies with x as U = 20+ (x - 2)2 here U is in joules and x is in meters. When the particle is at x = 5 m, its kinetic energy is 20 J. Then which of the following is/are correct ?