In a single slit diffraction, the width of slit is 0.2 cm , focal length of lens is 40 cm and wavelength of light is 5000 A0 . The distance of first dark fringe from central maxima is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 μm
b
40 μm
c
100 μm
d
80 μm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Slit width a=0.2 cm=0.2×10−2 m Focal length l=40 cm=40×10−2 m Wavelength λ=5000 A0 =5000×10−10 m β=nλfa =1×5×10−7×40×10−22×10−3 ∴ β=100 μm