For a single transistor amplifier, the collector load is RL=2 kΩ and input resistance Ri=1 kΩ. If the current gain is 50, then the voltage gain of the amplifier is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For transistor voltage gain is Av=VOVin=icRLibRin=βRLRin=502×1031×103=100
For a single transistor amplifier, the collector load is RL=2 kΩ and input resistance Ri=1 kΩ. If the current gain is 50, then the voltage gain of the amplifier is