A sinusoidal carrier voltage of 80 volts amplitude and 1 MHz frequency is amplitude modulated by a sinusoidal voltage of frequency 5 kHz producing 50% modulation. Calculate the amplitude and frequency of lower and upper side bands
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 V, 990 kHz, 995 kHz
b
20 V, 995 kHz, 1000 kHz
c
20 V, 995 kHz, 1005 kHz
d
10 V, 990 kHz, 1005 kHz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amplitude of both LSB and USB are equal =mEc2=0.5 x 802=20 V Now, frequency of LSB = fc−fm=1000−5kHz=995kHz frequency of USB = fc+fm=1000+5kHz=1005kHz