A sinusoidal voltage E0 of peak value 200 V is connected to a diode and a resistor R as shown in the circuit. The shown circuit will act as a half-wave rectifier. Let the forward resistance of the diode to be negligible compared to R. What is the rms voltage (in volts) across R approximately?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200
b
100
c
2002
d
280
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that,E0 = 200 Vin forward biase diode behave like on state and in reverse biase diode behave like off state.Erms=E02Erms=2002=100V