A sinusoidal voltage of peak value 250V is applied to a series LCR circuit, in which R=8Ω, L=24 mH and C=60μF . The value of power dissipated at resonant condition is ‘x’ kW.The value of x to the nearest integer is……………...
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At resonance , XL=XC Hence, impedance, Z = R Power = Vrmsirms=Vrms2R=2502 2502 ×18 =3.906 kW