A sinusoidal wave is propagating in negative x -direction in a string stretched along x-axis. A particle of string at x=2 m is found at its mean position and it is moving in positive y-direction at t=1sec. The amplitude of the wave, the wavelength and the angular frequency of the wave are 0.1 meter, π/2 meter and 2πrad/sec respectively. The equation of the wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
y=0.1sin(4π(t-1)+8(x-2))
b
y=0.1sin((t-1)-(x-2))
c
y=0.1sin(2π(t-1)+4(x-2))
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The equation of wave moving in negative x -direction, assuming origin of position at x=2 and origin of time (i.e. initial time) at t=1sec . y=0.1sin(2πt+4x) Shifting the origin of position to left by 2 m , that is, to x=0 . Also shifting the origin of time backwards by 1 sec , that is to t=0sec . y=0.1sin(2π(t−1)+4(x−2))